Praha
Srdce Evropy

Úvodka

Jak to vidíme 

Jan Vondrouš, kandidát do Senátu. Foto: archiv J. Vondrouše

Na konci jara vyšel článek o tom, že tématem pro volby do Senátu PČR budou nemocnice - v Litoměřicích a Roudnici nad Labem. A tak se kandidáti začali předhánět v politických projevech na toto téma, až z toho může mít volič oprávněně guláš.

A tak bych to rád vzal postupně, tak jak jednotliví kandidáti toto téma chápou, zkrátka udělám takový malý politologický profil všech kandidátů do Senátu PČR.

Prvním koho musím zmínit je samozřejmě starosta Litoměřic Mgr. Ladislav Chlupáč. Je to jednoduché, žádná záchrana se nekoná a hlavně je to on pod jehož vedením město navrhuje propachtovat nemocnici v Litoměřicích. K nemocnici v Roudnici nad Labem se nevyjadřuje vůbec. Jediné, co lze na něm ocenit, že má svůj názor za kterým si jde. Škoda jen, že se neumí poučit z dalšího města, pod vedením ODS, které nemocnici pronajmout nehodlá. Ano je to Slaný.

Druhým kandidátem nechť je Libor Uhlík. Jakoby vycítil v půli kampaně, že je to téma (protože předtím se k tomu nevyjadřoval) a tak trochu obrátil s tím, že nemocnice je přece třeba zachránit. Už ale taktně "mlží" o tom, že to jsou Severočeši, kdo na radnici v Litoměřicích sedí a kdo spolu s ODS podporuje její pronájem. Už jen pro toto "ohýbání" mou důvěru mít prostě nemůže.

To bychom měli kandidáty, kteří zkrátka bud férově otevřeně, nebo mlhavě, podporují pronájmem. Pak ale máme kandidáty, kteří se nevyjádřili vůbec, nebo je toto téma absolutně nezajímá. Přitom zdravotnictví je přeci důležité.

Prvním z nich je Mgr. Karel Dobeš. Bývalý ministr školství z dob Věcí veřejných, který byl tak úspěšný, že musel odstoupit. V rámci kampaně rozdává míče. Míče dává dětem a snaží se podporovat sport. To je chvályhodné, ale děti voliči nejsou a například nemocnice mi přijdou jako důležitější téma. On se proste nevyjadřuje.

Druhým mlčícím je MUDr. Stanislav Jiránek. Je to dokonce bývalý ředitel nemocnice v Litoměřicích. Jenže jeho kampaň je opravdu nulová. Člověk si z jeho mlčení ani neumí udělat názor. A takto se politika prostě nedělá. Je nutné ho zařadit do peletonu smutných doktorů, kteří sice přitahují hlasy, ale pak v politice buď nejsou, nebo prostě škodí svou nečinností.

A nyní už tu máme zástup oněch zachránců nemocnic. Začněme tedy doktory. Ten první je asi nejznámější. Média mu dávají nebývale hodně prostoru a zatím nepravomocně si má odsedět 8,5 roku za přijetí úplatku ve výši několika milionů. Po večerech nosí krabice s vínem - MUDr. David Rath. Prý zachrání nemocnice. Jenže, proč by to dělal když ani není z Litoměřicka a navíc jeho výrok, že zná Litoměřice minimálně z oken basy mi přijde nejen drzý (ostatně to byl vždycky) ale urážející i toho nejprimitivnějšího voliče. Jeho prostě ne.

Posledním v seznamu doktorů je MUDr. Ondřej Štěrba. On také chce zachránit nemocnici. Navíc je to horký favorit Andreje Babiše, který si ho vybral jako tahouna - asi pro ten titul. Je to takový další králík z klobouku, jako bylo mnoho kandidátů na primátory nejrůznějších měst, kteří pak v rámci hnutí ANO skončili (Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem atd. ...). Co už ale nikdo neříká, že tento doktor provozuje vlastní soukromou gastroenterologii, která se oddělila od nemocnice. Takže pan doktor si jede na sebe, protože ho nebavilo být pod vedením stejné nemocnice kterou chce nyní zachránit? To mi přijde také tak trochu farizejské. Takového člověka prostě nebrat.

A v neposlední řadě tady máme dva kandidáty, kteří profesně ke zdravotnictví nepatří, přesto se nemocnici snaží podpořit. I ti mají své ale.

Prvním je František Novotný. Podnikatel z Litoměřicka, který ale kandiduje za SPD. A to je to ale... Takovou stranu bych prostě volit ani jakkoliv podporovat svým hlasem nemohl.

Druhým kandidátem je Ing. Josef Šenfeld. Povoláním agronom, bývalý poslanec. I on má jedno ale: je to člen KSČM. A tak i kdyby dělal co by mohl, jeho strana se v průzkumech propadá, protože stárne a dovolím si dokonce říct, že vymírá její voličská základna. I minulé volby ukázaly, že tato strana zkrátka neuspěje.

A tak je tu poslední kandidát: Jan Vondrouš. Podnikatel, lektor z Bohušovic nad Ohří. Velkým plus je jeho věk, neboť může říct, že má zkušenosti a zároveň je pro Senát garantem, že tam nebude spát. Nebo nedojíždět vůbec jako zvolený senátor Čuba. Sympatické je i to, že se chce funkci věnovat na plný úvazek. Ale zpět k nemocnicím: na rozdíl od jiných vydatně pomáhá nemocnici v Roudnici nad Labem. Z jeho vyjádření vyplývá, že problém malých nemocnic skutečně chápe jako celostátní téma a podporuje i nemocnici v Sušici. Z toho mi vyplývá, že mu nejde jen o líbezná gesta mezi místními, aby dostal hlas, ale že skutečně bojuje. Pomohl petici "Za záchranu nemocnice" v Sušici, někdo by si mohl říct, je to nic. Jenže z malých kroků se dělá politika, a proto má můj hlas. Je to můj kandidát.

A který je váš?

Autor: Josef Zahradník

Zadavatel: NE-VOLIM.CZ, Zpracovatel: NE-VOLIM.CZ

Ohlášení kandidatury do Evropského Parlamentu ve volbách v roce 2019

Politické hnutí NE-VOLIM.CZ se rozhodlo kandidovat v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které budou probíhat 24. a 25. května 2019. Samotné hnutí těmto volbám přikládá významnou váhu hned z několika hledisek.

"To prvotní hledisko je myslím jasné, v rámci voleb, které jsou celoplošné, se utkat a zjistit reálnou politickou sílu hnutí v rámci celé České republiky", vysvětluje předseda hnutí Jan Vondrouš a dodává: "vznikli jsme poměrně nedávno, ani ne před rokem. To ale neznamená, že se nepokusíme uspět. Máme především silné pozice v mladší generaci, která je zaměřená spíše do leva a které chybí souznivé politické uskupení. To se odráží i v sestavování kandidátky, kdy na čelních místech se objevují studenti hned několika Univerzit České republiky.!"Lídrem kandidátky byl zvolen Josef Zahradník, 33 let, dopravní specialista na kolejová vozidla a člen odborové organizace, jehož prioritou je především sociální politika. "Je potřeba narovnávat sociální rozdíly, které stále v Evropě existují, a to nejen napříč jednotlivými státy v rámci EU, ale i v rámci těchto států. Tento problém prostě není vyřešen a Evropa si zadělává na další závažný problém jenom díky tomu, že neumí řešit věci. Teď řešíme migraci místo toho, abychom vyřešili to, co jsme nesplnili občanům Evropské unie v rámci předešlých voleb."

Vedle sociální politiky má hnutí NE-VOLIM.CZ i jiné programové priority, jako je například propagace a větší prohloubení spolupráce států EU na programu ERASMUS (zahraniční studium vysokoškoláků a jejich výměna). "Chceme rozšířit program ERASMUS na mladé lidi všeobecně - nejen na vysokoškoláky. Zkrátka aby všichni mladí mohli získat možnost poznávat fungování Evropské unie, fungování jednotlivých států a jejich historii", sděluje Petr Žampach, další z kandidátů za politické hnutí NE-VOLIM.CZ


Dalším stěžejním programovým bodem je sjednocení omezení jízd kamionů v rámci Evropy. "Tento bod není jednoduchý, ale díky nepovedenému prosazení omezení jízd kamionů u nás v době Strany zelených, kdy se tato strana podílela na vládě, chceme tento bod přenést na půdu Evropského parlamentu" sděluje předseda hnutí Jan Vondrouš. "Jde o to harmonizovat kamionovou dopravu v rámci Evropy tak, aby došlo k co největšímu využití železniční dopravy a převedení kamionů na tento druh dopravy a zároveň ji harmonizovat, aby mohla každá developerská firma spolehlivě plánovat hladké průjezdy kamionů bez jejich čekání na nejrůznějších parkovištích po Evropě. Evropa nesmí být parkovištěm kamionů nadnárodních společností!"