Senat 2020/Teplice
vše o volbách, které se konají ve dnech 27. a 28. března 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

Dnem 10. 2. 2020 uplynula poslední možnost pro podání kandidátní listiny se jménem, který by mělo po vítězných volbách nahradit zesnulého předsedu Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kuberu. Vedle zvučných politických jmen podala kandidátku také koalice "Vize národních socialistů" s kandidujícím historikem a politologem Bc. Janem Vondroušem. Volební koalici tvoří Česká strana národně sociální a politické hnutí Vize národních socialistů. až potud by asi nebylo nic zajímavého.

Za koaliční Českou stranu národně sociální však podepsal dohodu její předseda Ing. Michal Klusáček, který z nevysvětlitelných důvodů přestal být předsedou dnem 15. 6. 2019. Od té doby zaregistrovalo Ministerstvo vnitra jako statutárního předsedu Vladislava Svobodu, který donesl na Ministerstvo vnitra "Zápis ze sjezdu", který se nekonal a na kterém nebyl ani jediný člen ČSNS. "Jedná se o neskutečný podvod a útok na demokratickou politickou soutěž. Pan Svoboda prostě nechal podvodně zmanipulovaným zápisem z domnělého sjezdu zapsat sebe jako statutárního zástupce, v čemž mu Ministerstvo vnitra vyšlo vstříc, neboť to obsah listin nezkoumá", namítá politolog Jan Vondrouš a dodává:" co je ale zdaleka nejhorší, že byť jsem jako politolog podával trestní oznámení v říjnu loňského roku, včetně návrhu na předběžné opatření i zprávu onomu slavnému Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, do dneška se nic nestalo. Pan Svoboda dál běhá po světě jako statutární zástupce a kdo ví, jakým způsobem zatěžuje majetek a stranu jako takovou, neboť nemá ani přístupy k oficiálním účtům. Jestli mezitím založil nové? Kdo ví?".

Protože několik stran již od loňského roku jednalo o spolupráci, která měla vyústit ve společnou koalici pro krajské volby na podzim tohoto roku, byla tato snaha o převzetí České strany národně sociální pro mnohé překvapením, jak je vůbec toto v demokratickém státě možné. Otázkou ale zůstává, co bude dál?

"Je logické, že naše kandidátka bude pravděpodobně odmítnuta, neboť nebude souhlasit statutární zástupce, který je napsaný na Ministerstvu vnitra a ten, který podepsal koaliční smlouvu a je právoplatným předsedou strany. Z naší strany bylo učiněno několik pokusů, aby tomuto maření průběhu voleb nebo referenda prostě bylo (což je i trestný čin) zabráněno, jenže stát v takovýchto případech strká hlavu do písku. Nám tedy poté nezbude nic jiného, než napadnout volby u Nejvyššího správního soudu pro neplatnost z důvodu porušování Listiny základních práv a svobod. Volby se pak pravděpodobně budou opakovat", sděluje Bc. Jan Vondrouš.

Náklady na opakování voleb přitom půjdou řádově do milionů a škodu bude mít nejen stát, který volby organizuje, ale také samotné politické strany, které budou muset dvakrát vynaložit prostředky do volební kampaně a to možná jenom kvůli jednomu hloupému vtipu. Nechuť zůstane samozřejmě také u voličů, kteří kvůli jedněm volbám budou muset čtyřikrát k urnám (dvakrát k prvnímu a dvakrát k druhému kolu).

Za koalici: Bc. Jan Vondrouš, historik, politolog, - kandidát na senátora za volební obvod 32 - Teplice, mail: vondrous.j@centrum.cz, tel.: +420 607897410 / +420 602942 440

JUDR. Alexander Klimeš, volební zmocněnec koalice